Як вишивати хрестиком: поради майстрів

Вишиті на полотні візерунки – колоритна візитка українського народу. Здавна жінки прикрашали вишивкою вбрання, скатертини, подушки. Дівчата оздоблювали кольоровими нитками рушники до весілля, закладаючи в орнамент таємний код на щастя та долю.

Сьогодні можна придбати чи замовити у майстрині не тільки розшиту сорочку чи плахту, а й сумки, гаманці, серветки, постільну білизну, іграшки для дітей. Яскраві картини прикрашають домівки та офіси, кафе, ресторани. Особливо популярною є техніка вишивання хрестиком, завдяки якій можна створити справжні шедеври мистецтва.

Як вишивати хрестиком

Яскраві чи ніжні узори на тканині приваблюють погляд і прикрашають будь-яку річ. Акуратно виведені кольорові букви, квіти, українські орнаменти, тварини і пейзажі бережуть в собі щирість душі автора, неймовірну магію світла й тепла. Творити таку красу навчиться кожна жінка, яка з щирим бажанням і заповзяттям візьметься за справу.

Вибір матеріалів

Є різні техніки вишивання, та найбільш поширеною є вишивка хрестиком, історія підтверджує популярність цього методу в Україні на протязі багатьох століть. Таким способом можна вишити квітку, геометричну фігуру чи навіть портрет.

Оволодіти вмінням вишивальниці сьогодні неважко, для початківців пропонуються спеціальні набори з готовими малюнками, необхідними інструментами. Різноманітні схеми сорочки, пейзажу чи оригінального узору можна знайти окремо в інтернеті. Але створити дійсно чудову річ з урахуванням українських традицій можна тільки тоді, коли майстриня вміє підбирати якісні матеріали.

Список необхідних для майстрині інструментів

Нитки

Вишиванка хрестиком матиме гарний вигляд, якщо правильно підібрати нитку. Можна використовувати льон, вовну, бавовну, коноплі і навіть шовк, але найбільш ніжний вид має муліне.

Порада майстра: обов’язково звіряйте коди кольорів на схемі та у вибраного виробника, незначна різниця відтінку може зіпсувати загальне враження від вишивки.

Тканина

Хрестик гарно виходить на будь-якому полотні, яке має рівномірну сітчасту структуру. Сучасні жінки вишивають:

 • На льоні
 • На шифоні
 • На габардині
 • На домотканому полотні.

Витончені вироби найкраще виглядають на канві з кліткою невеликого розміру, об’ємні малюнки чудово виділяються на рідшому полотні. Розмір осередків зазвичай позначає спеціальний код на полотні, наприклад, Аїда №16 чи Аїда №14.

Голки

Товщина і розмір вушка голки залежить від щільності тканини. Єдине правило – кінчик знаряддя має бути заокругленим, щоб вишивальниця не проколола пальці та не заляпала кров’ю канви.

П’яльця

Щоб навчитися, як правильно вишивати хрестиком, господині знадобляться п’яльця. Вони необхідні, коли матерія під вишивку є не надто цупка, і малюнок чи текст може «поповзти». Коли тканина ковзає, виводити візерунки не дуже зручно. Зазвичай пристрій поставляється зі спеціальним обручем чи замком, який закріплює полотно.

Порада майстра: не натягайте основу надто туго, щоб не спотворити роботу.

Коротка інструкція для початківців

 1. Щоб вийшла гарною вишивка хрестиком, український орнамент варто вишивати чітко за схемою: уважно її вивчіть, підберіть відповідні кольори.
 2. Виріжте потрібний кусок канви, обробіть її краї клеєм або флізеліном, чи обкиньте швом «через край», натягніть на п’яльця.
 3. Зробіть розмітку на полотні, позначивши центр майбутнього малюнка.
 4. Якщо ви використовуєте муліне, відокремте підходящу кількість ниток: від одної для ефекту напівпрозорості, до шести для об’ємних частин композиції.
 5. Починати роботу найкраще з центру, але можна вишивати й з країв, до середини. Найчастіше майстрині проходяться по заготовці одним кольором, а потім наступним.
 6. Перед початком ряду потрібно закріпляти нитку на зворотному боці. Достатньо зробити 2-3 стіжки і вивести голку на лицьову сторону. Так візерунок вийде без вузликів.
 7. Можна вишивати простим, подвійним, фрагментним, половинним хрестиком. Спочатку варто вивчити найпростішу техніку: робіть стіжки по квадратиках канви по діагоналі, від верхнього до нижнього кута. Рухайтеся рядом зліва направо, прокладаючи півхрестика. Назад повертайтеся так само, але справа наліво. Лицьова сторона буде вишита хрестиком, а зворотна – прямими лініями.
 8. Закінчивши кольоровий блок, закріпіть нитку, повівши її під 3-4 стіжками на звороті.

Поради майстра: щоб обидві сторони вишивки виглядали однаково, використовуйте двосторонній хрестик. Муліне розділяйте до того, як проведете у вушко голки. Оптимальна довжина нитки – 30-50 см, так вона не буде плутатися і заважати в роботі.

Першими почали вишивати… китайці

Історія вишивки хрестиком сягає 5-6 століття до н.е. Достоту невідомо, хто був автором першої вишитої роботи, але найдавніше вишивання було знайдене на території сучасного Китаю. В той час майстрині використовували кам’яну голку, а нитками служили жили тварин і волосся.

В Київській Русі рукоділля було в пошані, вишитий одяг носили лише князі та вельможі. Як правило, в роботі використовувалися дорогі матеріали, часто оздобою служило дорогоцінне каміння, золото та срібло. Сьогодні вишиванки стали більш доступними, стіжки витинають на звичайній тканині, натуральними або синтетичними нитками. Ручна робота коштує недешево, тож багато жінок прагнуть самостійно навчитися гарно вишивати.

Відео урок, як навчитись вишивати швидко і правильно!

You may also like

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *