Якою була Українська вишиванка!

   Історія вишивки починається з глибини часів українського мистецтва. Подейкують, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів. Ще одним доказом  про давнину цього виду мистецтва можуть бути арабські мандрівники. Близько 900-х років вони розповідали, що у Київській Русі люди носили вишитий одяг. На превеликий жаль, пам’ятки про Українську вишивку збереглися лише тільки за останні пару століть, але й цього достатньо, щоб підтвердити, що символіка сходиться з орнаментом вишиванки, що прикрашали посуд жителі Стародавньої України.

       У дореволюційний період XIX-XX століття, започаткування моди-вишиванка під піджак, надають Іванові Франкові. Він серед пишних залів насичених краватками та комірами відрізнявся своєю вишитою сорочкою. Мода на вишиті сорочки припала на 1920-1930 роки. В УРСР вишиванку надягали як простий народ, так і партійні керівники радянської республіки, мода народних сорочок необов’язково повинна мати Український характер. На території РРФСР моду здобула косоворотка (сорочка з косим коміром), розріз знаходився збоку, а не посередині, для того щоб натільний хрест не випадав під час роботи.

  У березні 1953 року, Укрхудожпромспілкою для масового виробництва української чоловічої вишитої сорочки було розроблено три типи:

  • Українка – одноколірна вишивка з відкладним коміром у якому поєднанні два-три відтінки одного кольору;
  • Гуцулка –  має багатобарвний геометричний візерунок,  здебільшого червоного кольору;
  • Чумачки –  вишиванка з низеньким комірцем, стійкою і вишитою пазухою.

   Другою хвилею «піднесення народного одягу» в радянський час, відбулося в 1950-1960 роках. У більшості це пов’язують у 1953-1964 роками, коли Микита Хрущов полюбивши українські вишиті сорочки, часто з’являється в публічних місцях саме у них. Бачачи очільника посадовці наслідували його приклад і також надягали вишитий одяг. Саме це призвело до того, що вишиванка стала елементом ділового одягу. Після того як Микити Хрущова залишив свою посаду, стався занепад популярності носіння української вишиваної сорочки.

З наближенням для Незалежності  України вишиванка стає одягом мітингів і урочистих студентських та молодіжних заходів. Найбільшу популярність вона отримала після «Помаранчевої революції» чиновники все більше стали носити вишиванку як святковий одяг. Наприкінці двохтисячних років вишиванка набуває такої популярності, що люди починають носити її  навіть у буденні дні. Це прогулянки з українським піснями, патріотичними гаслами, які регулярно відбуваються на всіх теренах України по сьогоднішній день.

Тепер український вишитий одяг набув популярності, навіть за межами України!

You may also like

2 коментарі

  1. Зробила заказ в цьому інтернет-магазині,обслуговування супер,посилка прийшла вчасно.Буду заказувати ще.Бажаю вам побільше гарних і вдячних покупців!!!!

  2. Величезна вдячність магазину та працівникам. Співпрацювали оперативно,якісно та на високому рівні. Замовляла костом-трійку на дівчинку та вишиванку на хлопчика: за моїми замірами підібрали все як потрібно. Постійно консультували як телефоном, так і по пошті. Якість вишиванок відмінна, недоліків немає. Ціна – найнижча, ніж у інших. Щиро вдячна! Буду співпрацювати і надалі. Дякую!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *