Вишиті скатертини на столах – достаток у домі

Вишивкадавній ідентифікатор українського народу. Дівчата змалку вчилися не просто вишивати, а вимережувати на полотні зашифровані у візерунках обереги. Одяг, аксесуари, інші вироби прикрашалися рослинними орнаментами, геометричними фігурами з прихованим таємним кодом. Навіть малесенька салфетка оздоблювалася квітами чи трипільськими квадратами, щоб оберігати дім від нечистої сили та недобрих людей.

Вишивка скатертини була тривалим процесом, що вимагав дбайливості, уважності та посидючості. Жінки не використовували готові схеми з малюнками, кожен витвір був унікальним, мав свій характер і історію. Для роботи обов’язково обирали тканини з натурального льону для свят, або з бавовни для щоденного використання.

Українські скатертини вишиті з любов’ю

Яскраві вишивані скатертини не втрачають своєї актуальності донині, і не тільки в Україні. Поцяткований барвистими нитками текстиль з різноманітними узорами віднедавна став популярним у всьому світі. Чарівні мережки надихають відомих дизайнерів і майстринь з далеких сіл на створення справжніх шедеврів в українському стилі. Серед розмаїття виробів неабияким попитом користаються оздоблені полотна, які заведено стелити на стіл.

Ви можете купити вироби:

  • з бавовняного чи лляного полотна, натуральні та в комбінації з поліестером
  • мережані шовком, бавовною, віскозою, вовною, льоном, металізованими нитками
  • вишиті гладдю чи хрестиком
  • натурального відтінку полотна, вибілені чи пофарбовані
  • оздоблені вручну, або ж за допомоги машинної роботи

Найбільше ціняться скатертини в українському стилі, до яких докладають рук не спеціальні верстати, а люди. Скатерка ручної роботи – це живий оберіг з власним норовом і душею, адже майстриня залишає в малюнку часточку свого серця. Саме тому святкові обруси та настільники для щоденного використання, прикрашені вручну, ціняться так високо.

Стеліть скатертини на стіл, щоб у домі завжди був достаток

Недарма наші предки ніколи не залишали столи неприкритими, їх завжди застеляли скатертями з домотканого полотна, з лентами, китицями та іншими оздобами. Вважалося, що вишивка гладдю, хрестиками чи іншим стилем не тільки прикрашає, а й оберігає сім’ю від бідності. Застелені поверхні були символами достатку, тільки в найбідніших домівках люди не могли собі дозволити таку розкіш, як вишиті скатертини.

Як вишивають українці

Кожному регіону нашої країни притаманні окремі елементи візерунків вишивки, а також особливості технології виконання. Одні жінки вишивали червоні ружі і кольорові берегині, інші чергували нитки з тонкими атласними стрічками. Гарно вишиває вишиті скатертини Львів, де заведено поєднувати різні геометричні фігури в один складний орнамент. Біля Чернігова в пошані були святкові білі узори з дрібних стібків, зрідка розбавлені кольоровими деталями.

На Закарпатті поширеним було оздоблення бісером у поєднанні зі звичайною бавовною чи шовком, серед орнаментів найчастіше зустрічаються кривулі у поєднанні з ромбами. На Житомирщині виготовляли сорочки та вишиті скатертини хрестиком або «занизуванням», з кольорів найбільше полюбляли чорний, червоний і синій. Київщина відома виноградними гронами та листям, хмелем, трипільськими квадратами на серветках та інших виробах.

Не вмієте вишивати вишиті скатертини – купити теж можна

Унікальність регіональних кодів сьогодні поєднується в чудові схеми, які можна знайти в інтернеті. Але вишивка потребує багато часу та неабиякого вміння, тож набагато простіше купити скатертину в готовому вигляді. Справжні мистецькі витвори ручної роботи можна придбати в магазині, або ж замовити напряму на сайті. Окрім скатерок, продаються вишиті сорочки та сукні, рушники, аксесуари.

Скатерть на стіл стане чудовим подарунком для сучасної господині, яка цінує традиції, затишок в оселі та має витончений смак. На вітринах ви знайдете однотонні та різнобарвні скатертини, вишиті в українському стилі. Можна вибрати моделі, в комплекті до яких йдуть серветки, щоб сервірувати стіл в єдиному стилі. Ціна залежить від виду тканини, розміру полотна, складності орнаменту.

You may also like

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *