Українські народні пісні

Що іноземці знають про Україну? Це країна з великим потенціалом, НИЗЬКОЮ економікою та надзвичайно багатим фольклором, з милозвучними словами і музикою давніх співанок. Народні українські пісні зачаровують своєю мелодійністю, ніжністю, наповнюють бурхливими емоціями, незалежно від жанру. Навіть не знаючи мови та не розуміючи змісту, серце в грудях хвилюється, відгукується радісно енергійним чи легким ліричним тремтінням.

Душа українців у щирих рядках

Немає жодної події або почуття, які б не були описані в чарівних нотках текстів про Україну. Наш народ оспівував все, що бачив, чув, відчував: вишитий рушник оберіг, сонце, зорі, квіти, тварин, мальви. Війни проти ворогів, хвилювання наречених перед весіллям, жнива, кріпацькі поневіряння – тем багато, але кожна описана по-своєму, унікально, хоч часто зустрічаються схожі мотиви.

Особливу любов викликає багряний символ держави – калина, її згадують у багатьох популярних піснях. Найвідоміша серед них «Ой у лузі червона калина», насправді, авторська, створена Степаном Чарнецьким. Поет написав її до п’єси-опису життя славетного гетьмана Дорошенка, але слова і музика так припали людям до душі, що стала справжнім гімном січових стрільців, поповнила скарбницю національної культурної спадщини.

Що б не співали прості люди, всі види українських пісень знайшли відгук у серцях нащадків у нашій країні чи за кордоном. Хоч за радянських часів колядки чи щедрівки звучали рідше через заборону релігії, нині популярність обрядових співанок знову набирає обертів.

 

Народні пісні у виконанні відомих українців

Найбільше цінують народну творчість вимушені переселенці, розкидана по всьому світу діаспора. В далеких краях нащадки мужніх козаків і вродливих козачок плекають, бережуть кожну крихту спогадів про Україну. Яскравий приклад – відома американська українка Квітка Цісик, яка співала авторські й простонародні приспівки в сучасній обробці. В її репертуарі були такі чудові композиції, як «Пісня про рушник», «Ой не світи місяченьку», «Ой, верше мій, верше», тощо.

Популярне в радянські часи тріо «Мареничі» по-своєму інтерпретувало творчість предків. Вдалий гітарний супровід доповнив магію давніх текстів про любов. Їхнє виконання твору «Чом ти не прийшов» входить у перелік найвідоміших сучасних переробок.

Зірка сербсько-українського походження Міла Йовович теж полюбляє пісні народні про кохання. Ніжний голос голлівудської акторки витончено підкреслив ліричну співанку. Ця ж композиція використана в якості колискової, яку співає спершу невільниця, а згодом дружина султана Сулеймана Роксолана-Хюррем у недавно відзнятому серіалі «Величне століття».

Не можна не згадати великого Дмитра Гнатюка, його спів підкреслив надзвичайний магнетизм твору про любов «Ніч яка місячна». «У сусіда хата біла», «Вівці мої, вівці» стали класикою незвичного досі оперного виконання витворів народного музичного мистецтва.

Серед сучасних виконавців, які із задоволенням виконують народні українські пісні, слід відзначити Олександра Пономарьова, Ніну та Тоню Матвієнко, Оксану Білозір, Марійку Бурмака, ILLARIA, гурти Піккардійська Терція та MAD HEADS. Вони популяризують слова і музику нашої нації, поширюють любов до культурного спадку серед молодого покоління.

Класифікація пісень України з часів козаччини, до сьогодення

Як виникає справжня народна українська пісня? Спочатку слова й музика ллються з серця одного автора, потім їх підхоплюють десятки, сотні вуст. Мелодія змінюється, слова варіюються, а першоджерело твору про маму, кохання, біль, героїчні подвиги губиться у далекому історичному минулому. Залишається тільки весела або сумна мелодія, повна щирості, правдивості, просякнута духом простих людей.

 

Багатство уяви українців породило безліч прекрасних дитячих і дорослих співанок. Є десятки видів українських народних пісень, нижче наведені найбільш поширені серед них.

  • За періодом в історії та поширенням: кріпацькі, чумацькі, козацькі, рекрутські, емігрантські, стрілецькі, тощо.
  • Обрядові: на заручини, весільні, до жнив, веснянки. Сюди ж відносяться купальні приспівки, щедрівки, колядки.
  • Побутові: важке життя селян, панщину, кумів, сватів, жартівливі, колискові.
  • Ліричні, щасливе й нещасне кохання.
  • Героїчні подвиги народних улюбленців: гетьманів, керівників повстання, опришків.
  • За географічним виникненням: популярні лемківські, наддніпрянські, галицькі, бойківські, поліські та інші.

Кріпацькі нарікання на важку долю важко знайти у відомих збірниках XVIII – початку XX століття. Панство, дуки, буржуазія старалися приховати проблему класової боротьби, тож у текстах про Україну переважали любовні чи жартівливі мотиви. Але в деяких джерелах збереглися такі українські народні пісні.

You may also like

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *